Google+ Wędkarstwo wyczynowe – tyczkarskie ABC | Kurier Wędkarski | Wiadomości, informacje, felietony etc.

Wędkarstwo wyczynowe – tyczkarskie ABC

„Bierz wędkę, dobierz przynętę i pędzimy na łowiska!”

Z pewnością prościej powiedzieć, ciężej zrobić, bo z pewnością wielu marzy i myśli o wędkarstwie, natomiast niewielu rozumie i ma pojęcie o tym niesamowitym sporcie. Stać się wędkarzem nie wystarczy zakupić wędzisko, wyruszyć się nad łowisko i zarzucić haczyk z przynętą, a następnie czekać, aż ryba złowi się sama. Dzisiejszy wędkarz podchodzi do tego profesjonalnie, a najważniejsze to zgodnie z obowiązującym prawem, posiada odpowiednie dokumenty oraz pozwolenia umożliwiające połów zgodny z wykazem, zestawieniem łowisk objętych ewidencją połowów wędkarskich na obszarze określonego Okręgu PZW.  Poza tym orientuje w prawidłowym nęceniu ryb i doboru odpowiednich przynęt i co najważniejsze, jest zaopatrzony w prawidłowy sprzęt i posiada mnóstwo czasu podczas sezonu łowieckiego. Tutaj zadajmy sobie pytanie – co trzeba uczynić, aby stać się stuprocentowym wędkarzem i zacząć przygodę ze sportem – wędkarstwem wyczynowym?

Dokumenty pozwalające na wędkowanie na terenie naszego Okręgu PZW.
karta wędkarskaW celu rozpoczęcia przygody z połowem ryb, trzeba posiadać właściwe dokumenty i pozwolenia. W naszym kraju wędkarstwo jest podporządkowane prawnie, dzięki ordynacji o rybactwie śródlądowym i ustawie o rybołówstwie morskim. Wymienione akty prawne podkreślają przymusu dysponowania kartą wędkarską, która zezwala na połów ryb na naszych polskich wodach. Dokument ten przydziela na zawsze, instytucją, która rozporządza dokumentem to starostwo powiatowe. Otrzymanie karty jest możliwa dla każdej osoby dorosłej i młodzieży – jednak osoba ta musi mieć ukończone 14 lat. Wystarczy zaliczyć egzamin dotyczący przepisów wędkarskich. Podstawą jest wykazanie się wiedzą z zakresu zasad połowu – ochronie ryb, limitów ilościowych, wagowych oraz wymiarów. Należy również posiadać wiedzę z zasad obejmujących zachowanie się na łowisku i wszystkie zakazy oraz nakazy. Sprawdzian zalicza się w między innymi Polskim Związku Wędkarskim. Ważne jest aby zrozumieć, że gdy posiadamy już kartę, nie upoważnia nas to do wędkowania na jakimkolwiek łowisku, ponieważ, zasadniczo każde łowisko ma swojego posiadacz, który może przyznać nam odpowiedniego pozwolenia na wędkowanie w jego wodach.

Sprzęt wędkarza.
Podstawą każdego wędkarza jak wiadomo jest wędka. Początkowo najlepiej skupić się na tak zwanym zestawie skróconym. Jest to jednak duży wydatek, tak więc nad wędkarstwem należy pomyśleć kilka razy, nim przedsięwziemy jakieś postanowienia o naszym nowym hobby.

Tak więc, pierwsza rzecz – wędzisko.
Fundamentalną sprawą dotyczącą sprzętu to tyczka. Przedział tyczek, jeśli chodzi o długość to od 9, 5 metrów do aż 13 metrów! Cena?  Podobnie jak w motoryzacji. Malucha możemy nabyć tanio, natomiast Mercedes to znacznie większy wydatek. Początkujący większy nacisk przy wyborze tyczki powinien kłaść na wytrzymałość. Wędzisko musi być mocne, aby przetrwało pierwsze starcie z początkującym. W topie, to jest elementach, które wykonują styczną rolę podczas holu ryby, mocujemy odpowiedni amortyzator gumowy. Amortyzatory wyposaża się w zależności od średnicy. Istnieje możliwość zamontowania jej w 1, 2 lub 3 elementach topu.

Amortyzator ciąg dalszy.
amortyzator-zyłkaJaki więc amortyzator gumowy wybrać? Jako, że montaż takiej gumy nie jest przypadkowe, wpływ ma wiele czynników. Prawidłowy dobór pozwoli amortyzatornam na znacznie skuteczniejsze zacięcie ryby, ale także jej hol. Pierwszym objawem złego doboru tego elementu może być, częste tracenie cennych ryb. Należy pamiętać, że rodzaj, wielkość ryb jakie zamierzamy łowić nie ma wpływu na rozmiar naszego amortyzatora! Poniżej znajduje się krótka lista czynników jakie wpływają na dopasowanie amortyzatora.

-Uciąg wody w łowisku.

-Przynęta, haczyk.

zbrojenie-topu-amortyzatorem

 

Schemat możliwości montażu amortyzatora gumowego.

Pora na kosz wędkarski.
kosz wędkarski - podestNastępnym ważnym sprzętem, jaki musi mieć na swoim wyposażeniu wędkarz to podest wraz z siedziskiem bądź nazywany inaczej kombajn, który znacznie udoskonali komfort i wygodę podczas wędkowania, szczególnie, że istnieje możliwość usytuowania go praktycznie w każdym obszarze – na pochyłych, spadzistych i skalistych brzegach. Podest wraz z kombajnem wyposażone są w specjalne uchwyty do kładzenia tyczki. Takie zastosowanie bardzo przydaje się w przypadku nęcenia. Pozwala to nam na bardziej precyzyjniejsze i dokładniejsze podanie zanęty. Dodatkowo podest można zaopatrzyć w niezbędną siatkę, karuzelę i inne dodatkowe akcesoria. Za pomocą tego wszystkie ważne elementy mamy pod ręką, co jest bardzo ważne, szczególnie podczas zawodów.                                                                         Fotografia – źródło: site.sensasmatch.co.uk

Jeszcze siatka na ryby.
Siatka poświęcona jest przede wszystkim rybom. Za pomocą niej przetrzymywane ryby mogą później wrócić spokojnie do wody i z pewnością w znakomitej kondycji. Cena dobrej siatki jest wydatkiem sięgającym kilkuset złotych. Sklepy internetowe mają niesamowicie wielki wybór. Warto zaopatrzyć się w taką siatkę, która jest otoczona gumą, która zapobiega przed „rybnymi” zapachami, ponadto pozwala na jej szybkie zatapianie.

Podbierak.
Rola podbieraka jest bardzo prosta – pomaga nam wyjmować z wody nieco większych ryb. Składa się on z dwóch części tj. sztyca oraz dokręcany, dołączany kosz. Długość sztycy powinno dobierać się do własnych preferencji. Kosz to siatka opleciona na sztywnej, aluminiowej ramce. Polecana wielkość oczek to 2 mm(bardzo drobne).

Jakieś dodatki?
Z pewnością warto nabyć dodatkowy sprzęt – karuzelę, czyli inaczej tacę z odpowiednimi wytłoczeniami na naczynia z przynętą, ale także odpowiednie wiadra, miseczki oraz sita, które umożliwią nam prawidłowe przygotowanie zanęt, glin, ziemi.

karuzela-wędkarstwoRównie przydatnym przyrządem naszego wyposażenia, będzie zraszacz, który umożliwia odpowiednie dozowanie wody do zanęt czy glin. Taki sprzęt umożliwi nam na prawidłowe namoczenie zanęty, ziemi czy gliny. Nie należy zapominać o zabezpieczeniu naszego nowo zakupionego sprzętu – pokrowce. Należy, aby wędziska były umieszczane w dopasowanych tubach i pokrowcach, o odpowiedniej długości. Równie ważne jest, aby pamiętać o zabezpieczeniu także z siatek, wiader i reszty sprzętu. Gdy posiadamy już potrzebny sprzęt, musimy zagłębić się w najciekawszą i najbardziej przyjemną czynność – przygotowanie zanęty i dobór komponentów. Dobra zanęta to ćwierć sukcesu.

Zanęta, przynęta? – Jak przygotować zanęte? – porady.
Zwabić i skusić takie zadanie mają powyższe komponenty. Zanętę musimy przygotować sami, a przynęta jest zwykle żywa, nadająca się od razu na haczyk.
Zanęta, czyli co ryba … by zjadła. Gotową bazę zanęty, można zakupić w pierwszym lepszym, lokalnym sklepie zoologicznym. Co zatem dodać? Pieczywo słodkie – fluo, pierniki, biszkopty czy herbatniki. Kukurydza, jako drobna mączka czy kaszka to wspaniały pomysł,  podczas gdy staramy się nęcić karpia. Nie należy zapominać o otrębach pszennych czy wiórkach kokosowych. Znakomitym i potrafiącym nęcić w zazwyczaj wszystkie gatunki ryb to komponent nazywany coprah melasie. Aromatyczny i słodki, niesamowicie nęci większe sztuki. Mnóstwo ryb często wabią orzeszki arachidowe. Coco Belge jest wspaniałym pomysłem w momencie słabo żerujących ryb czy podczas zawodów, kiedy czas ściga wędkarza. W celu wykonania dobrej zanęty, musimy pamiętać przede wszystkim o upodobaniach i preferencji smakowych ryb, gruncie (głębokości) i formie łowiska, ale także temperatury wody, pory dnia, roku.

 

Wędkarstwo wyczynowe jest sportem dla osób uwielbiających nie tylko ciszę i piękno przyrody, ale także rywalizację.

Podobne posty

Zostaw komentarz