Początkowym działaniem, które powinniśmy podjąć jest wymieszanie składników naszej zanęty na sucho. Najlepszym rozwiązaniem będzie łączenie wszystkich składników w wiadrze minimum 17 litrowym. Do namaczania zanęty powinniśmy się przyłożyć i podejść z zimną głową.
Ważne jest abyśmy posiadali wodę w oddzielnym naczyniu i stopniowo nawilżali przy jednoczesnym mieszaniu. Po odpowiednim namoczeniu powinniśmy sprawdzić konsystencję i ewentualnie domoczyć.
Należy pamiętać, aby nie przesadzić i nie przemoczyć naszej mieszanki. Za test może nam posłużyć próba sklejenia małej kuli w dłoni. Kiedy zauważymy, że zanęta bez problemu zlepi się – przejdzie nasz test prawidłowo, możemy przystąpić do przetarcia jej przez specjalne sito. W dalszym etapie powinniśmy odstawiać ją na chwilę, aby nasza zanęta odpowiednio „wypiła” wodę. W dalszej kolejności sprawdzamy czy zanęta jest dobrze spulchniona i namoczona. W przypadku, gdy uważamy, że niezbędne jest domoczenie, możemy użyć bardzo przyjemnego urządzenia – zraszacza, który pozwoli nam na równomierne i ostrożne nawilżenie. Zawsze warto jeszcze raz przetrzeć zanętę w celu jeszcze większego spulchnienia i całkowitego pozbycia się nieprzyjemnych grudek. Tą samą czynność wykonujemy dla gliny lub ziemi. Pamiętajmy, że bardzo często producenci dostarczają w paczkach już namoczoną glinę lub ziemię. Proporcję jakie możemy zastosować zależą głównie od preferencji ryb w określonym łowisku oraz pory roku, dnia, czy samego typu łowiska i jego specyfikacji.
Często można spotkać się z sytuacjami, kiedy to wędkarze przygotowują swoje zanęty dzień wcześniej – nie polecamy tej praktyki.
Dodatkowe przynęty możemy zastosować zaraz przed formowaniem kul. W przypadku, gdy dodajemy białego robaka, mamy wiele możliwości. Możemy dodać żywego, który będzie pracował w zanęcie lub martwego (zamrożonego, ugotowanego, utopionego np. w atraktorze..). Jednak najbardziej popularną przynętą jest jokers. Jest to naprawdę niezwykle skuteczny dodatek, ale i bardzo delikatny. Zazwyczaj dużym problemem tego dodatku, który bardzo często można spotkać zawiniętego w gazetę jest jego oczyszczenie. W tym celu musimy wypłukiwać go, aż do momentu otrzymania czystej wody. Dalszą częścią jest wysuszenie. Częstym problemem z jokersem jest także jego roklejenie (rozproszenie). Można zastosować specjalny środek lub pozostawienie go na dłuższy czas w wodzie po czym odcedzić i wysuszyć. Ważną zasadą jest – im lepsza jakość kondycja tego dodatku tym lepsze wyniki.
Formowanie kul jest czynnością równie ważną. Muszą być one zwarte i najlepiej tego samego rozmiaru, co pomoże nam w podczas podowania ich ręką. Zazwyczaj mniejsze kule formuje się podczas podawania zanęty procą. Kule, które tworzymy na rzekę, powinny być bardziej spłaszczone. Pozwoli nam to na dłuższe pozostanie ich w wybranym miejscu.
Część 2
mikson
Dzięki wielkie. Właśnie szukałem czegoś takiego krok po kroku.