Google+ Karp – od początku, porady i wskazówki | Kurier Wędkarski | Wiadomości, informacje, felietony etc.

Karp – od początku, porady i wskazówki

Karp jest terminem stosowanym dla kilku rodzajów ryb, które są w rodzinie Cyprindae. Karpie są to duże, słodkowodne ryby, które pochodzą z Azji i Europy, ale zostały przywiezione do wielu innych krajów, z różnymi rezultatami. Niektóre z tych krajów, uważają je za gatunki inwazyjne. Niektóre z bardziej znanych karpiowatych to tołpygi, amur, karaś. Dieta Cyprinidae może się różnić od gatunków i siedlisk, ale generalnie jest podobna. Obejmuje zazwyczaj rośliny, owady wodne, skorupiaki i inne rodzaje małych organizmów wodnych. Podczas gdy jedna samica karpia może położyć ponad 1.000.000 jaj w okresie 12 miesięcy, ich populacje pozostają takie same – to ze względu na to, jak wrażliwe są jajeczka i jak destrukcyjna jest ich styczność z bakteriami czy drapieżnikami.

Karpie są znane z siedlisk spokojnej wody, ale z powodzeniem radzą sobie populacje lęgowe w systemach kanałowych i rzek. W zależności od dostępności pokarmu mogą dorastać do 900 gram rocznie, a w niektórych przypadkach nawet do 6 kilogramów. Karp stał się inwazyjnym gatunkiem w wielu krajach. Szkody wyrządzone przez ten gatunek ryb mogą mieć katastrofalny skutek dla każdej części wód, zarówno dużych jak i małych. Mogą one przyczyniać się do szybkiego wzrostu glonów i innych roślin wodnych np. z powodu faktu, że nie trawią w pełni pożywienia, które z czasem gnije po wydalaniu.

karpiarz

Poniżej znajduje się lista prostych porad, wskazówek dotyczących połowu karpi.

Bądź bardzo cierpliwy – Karp często delikatnie uderza przynętę kilka razy, zanim faktycznie zdecyduje się na nią. Daj mu szansę „próbować” przynętę zanim zatniesz – jest to dobry pomysł, szczególnie w dni kiedy brania są flegmatyczne.

Użyj odpowiedniego koloru haka – Będziesz miał najlepsze wyniki przy użyciu matowego czarnego haka. Jeśli używasz kukurydzy jako przynęty, spróbuj żółty lub złoty – będzie działać dobrze, ale w mętnej wodzie. Warto, unikać używania haków lśniących, błyszczących, ponieważ karp jest bardzo czuły na tym punkcie i ucieknie od przynęty.

Kukurydza naprawdę działa – Niedoceniana kukurydza jest jedną z najlepszych przynęt do wykorzystania, gdy próbuje się złapać karpia. Kolor, konsystencja, aromat i smak mają bardzo korzystny wpływ przy połowie tych ryb. Kukurydza z puszki sprawuje się znacznie lepiej niż prosto z kolby – najprawdopodobniej ze względu na smak i sód dodany do puszki kukurydzy.

Kaczka, Kaczka, Karp! – Jeśli masz na swoim łowisku populacje gęsi czy kaczek łowienie karpi w pobliżu może być dobrym pomysłem. Karp był zawsze znany z naśladowania kaczek, szczególnie w obszarach, gdzie kaczki karmione były przez ludzi. Karp uwielbia chleb i często nie obchodzi go, w jaki sposób to dostać.

karpiarstwo

Karp – ryba, jeleń – zwierzyna.

Podobne posty

Zostaw komentarz