Echosonda wędkarska to urządzenie elektroniczne przeznaczone do pomiaru głębokości łowiska i szybkiego znajdowania miejsc, w których gromadzą się ryby.
Echosonda przypomina miniaturowy telewizor zasilany 12 woltowym akumulatorkiem lub bateriami. Telewizorek ma czarno-biały lub kolorowy ekran, pulpit sterowniczy, a wewnątrz komputer sterujący pracą echosondy. Do telewizorka podłączony jest za pomocą długiego kabla przetwornik – niewielki przedmiot w kształcie małego żelazka. Przetwonik przymocowany jest do łodzi w takim miejscu, aby był całkowicie zanurzony w wodzie. Po włączeniu telewizorka przetwornik zaczyna wysyłać ultradźwięki. Ultra dźwięków nie słuchać, ponieważ mają częstotliwość wyższą niż zwykłe dźwięki. Ultradźwięki są wysyłane przez przetwornik porcjami – jako krótkie impulsy rozchodzące się w toni wodnej w formie stożka. To tak, jakbyśmy znajdowali się w górskiej dolinie i wołali : „hop hop hop”, przykładając do ust dłonie zwinięte w trąbkę, tak aby nasz głos biegł w wybranym kierunku i jak najdalej. Każde nasze „hop” to taki impuls dźwiękowy. Impulsy te biegną w stronę górskiego zbocza, odbijają się od skał i po chwili wracają do nas jako znacznie wyciszone. Im dalej znajduje się od nas górskie zbocze, tym dłużej czekamy na powrót ech i tym są one słabsze. Podobnie działa echosonda. Uformowane w stożek impulsy ultradźwiękowe biegną z przetwornika w kierunku dna łowiska, odbijają się od niego i jako ultradźwiękowe echa powracają do przetwornika, który kablem przekazuje je do telewizorka.
W telewizorku znajduje się mały komputer, który mierzy czas od wysłania impulsu do powrotu echa. Na tej podstawie oblicza dokładną głębokość łowiska. Wyświetla głębokość na ekranie w formie cyfrowej, a oprócztego rysuje linię dna, dzięki czemu widać dokładnie wszystkie górki i dołki, a nawet znajdujące się na dnie duże obiekty lub kępy roślin. Impulsy ultradżwiękowe odbijają się nie tylko od dna, ale też od wszelkich obiektów, które napotkają na swej drodze bp od ryb. Echosonda odbiera te echa mierzy ich siłę i na tej podstawie określa wielkość ryby – im silniejsze echo tym większa ryba. Potem wyświetla je na ekranie w formie ikonki lub poziomego łuczku – im większa ryba, tym większa ikonka lub tym grubsszy łuczek.
Niestety żadna echosonda nie potrafi pokazać ani kształtu ryby, ani jej gatunku. I nic dziwnego – jest jedynie „nie widocznym” komputerem, który tylko słyszy i pokazuje na ekranie powracające echa. Tak samo jak człowiek, który woła w zamglonej górskiej dolinie „hop, hop”, aby poznać po echu, czy zbocze góry jest bardzo blisko czy też daleko, lecz nie może ocenić po dźwięku, jaki kształt maja wierzchołki gór otaczających tę dolinę.