Google+ Drgająca szczytówka – jak i kiedy zacinać? | Kurier Wędkarski | Wiadomości, informacje, felietony etc.

Drgająca szczytówka – jak i kiedy zacinać?

Świeży wędkarz z pewnością może pomylić jelca z nieco większą ukleją czy mieszańca klenia z jaziem. Jelec natomiast jest rybą zupełnie inną. Zwinny, energiczny, dorastający do 30 cm, chociaż najczęściej spotyka się 20 cm osobniki. Tę rybę można spotkać zazwyczaj raczej w piaszczystych, niezbyt głębokich miejscach o wartkim nurcie. Są to ryby mało wybredne, lubią poruszać się w grupie przy piaszczystych garbach lub krzakach bliżej brzegu. Można połowić je wiosną jak i latem bez względu na porę dnia.

dr szczytowka

To właśnie te ryby pomogą nam w nauce zacinania rzeczną drgającą szczytówką. Brania zazwyczaj są bardzo energiczne, gwałtwone, ale i bardzo krótkie, co pomoże nam wyczuć i zrozumieć moment, w którym powinniśmy zaciąć. Takie brania objawiają się mocnym, jednokrotnym przegięciem szczytówki. Nie ominą nas także sytuację, kiedy wskaźnik zadrga kilka razy. Wtedy, albo na haczyku nie ma już nic, albo ryba stoi z przynętą pysku. Dlatego przy każdym zarzuceniu zestawu powinniśmy trzymać rękę na dolniku i w momencie, gdy wskaźnik zadrga, zacinać.

drgająca szczytówka

Zestaw na takie połowy musi być delikatny. Takie ryby łowi się bardzo szybko. Powinniśmy zrezygnować z koszyczka na rzecz płaskiego ciężarka z krętlikiem odpowiednio dobranego do siły nurtu. Żyłka 0,20 lub 0,18 ponieważ nieco cieńszy zestaw, może się zrywać w czasie zacięcia lub zarzucania zestawem. Jako przypon można użyć 0,10 lub 0,12 mm przypon z 12 lub 14 numerem haczyka. Pozostaje tylko zanęcenie kilkunastoma, płaskimi kulkami zanęty bogatej w przynętę.

Nawet przy łowieniu małych ryb należy pamiętać, aby podbierak był w pobliżu. Często zdarza się, że pomiędzy jelce wpłynie dorodny jaź czy kleń zainteresowany zamieszaniem tworzonym przez zanętę i małe ryby.

Łowienie właśnie tych małych ryb i operowanie delikatnym zestawem pozwoli nam zapoznać się z wyczuciem odpowiedniego momentu do zacięcia. 15 minut może być obfite w 20 brań z różnymi sygnałami, częstotliwościami.

 

feeder

Podobne posty

Zostaw komentarz