Google+ Przygotowanie zanęty – wskazówki dla początkujących | Kurier Wędkarski | Wiadomości, informacje, felietony etc.

Przygotowanie zanęty – wskazówki dla początkujących

Odpowiedni dobór zanęt, ziemi, glin oraz innych dodatków, do łowiska czy konkretnej ryby, odgrywa bardzo ważną rolę. Samo ich przygotowanie jest również tak samo istotne. Skupmy się zatem na wskazówkach przygotowania dobrej zanęty.

necenie

Przemoczona zanęta.
Łatwym sposobem, aby nie doprowadzić do przemoczenia zanęty jest ostrożne i stopniowe dozowanie wody. Podczas, gdy nadmiernie nawodnimy zanętę jej praca, konsystencja (wiąże słabiej) i zachowanie w łowisku będzie prawdopodobnie inne niż zamierzone. Taka papka zapewne znacznie osłabi naszą skuteczność. Pięknie pachnąca zanęta z super dodatkami, nie umożliwi nam efektywnego łowienia, jeśli nie podamy, zademonstrujemy jej w właściwy sposób. Przemoczoną zanętę można w części uratować stosując np. otręby pszenne czy otręby kukurydziane, które potrafią nieco ją odwodnić. Zawsze warto posiadać je w swoim wyposażeniu.

Niedomoczona, lekko wilgotna zanęta natomiast może być wspaniłym rozwiązaniem na płocie i drobniejsze leszcze. Kule są wtedy dobrze zbite i ciężkie, dzięki czemu możemy rzucić nimi o wiele dalej. Zaraz po wrzuceniu, rozpadają się, po czym wolno opadają na dno, uwalniając atrakcyjne składniki.

Wzbogacić zanęte
Stosowanie tylko i wyłącznie bazy zanętowej powoduje szybkie nasyceniem ryb, dlatego niezbędne jest zastosowanie proporcji między zanętą, a gliną czy ziemią. Proporcję tą dopasowujemy do udodobań, preferencji ryb, uciągu wody w określonym miejscu połowu oraz czasu czy pory roku. Zawsze optymalnym zastosowaniem jest 1:1, natomiast dalsza obserwacja ryb (np. ryby wypluwające robaki czy zanęte) powinna pomóc nam w odpowiednim reagowaniu. Nie przekaramianie ryb jest bardzo ważnym aspektem nęcenia, aby na dłuższy czas utrzymać ryby w łowisku.

Nęcenie precyzyjne.
Ważne jest, aby zanęta podana była w miejcu, w którym znajduje się przynęta. Przypadkowe, niedokładne nęcenie znacznie zmniejszy naszą skuteczność. Warto pamiętać, że podczas podawania zanęty z ręki kule powinny być jednakowej wielkości. Pozwoli to nam na dokładniejsze podawanie zanęty. Przed nęceniem należy wygruntować i wybrać odpowiednie miejsce.

Część 1

Podobne posty

Jeden komentarz

  1. BartekJW
    3 grudnia 2014 o 00:04 - Odpowiedz

    To prawda, na początku mojej przygody często przemaczałem zanętę i często wpływały małe, drażniące rybki. Jak dobranie i dobre przygotowanie zanęty jest ważne zrozumiałem, kiedy spotkałem miłego wędkarza nad moim jeziorem, który dał mi dobrą szkołę. Wielki plus za artykuł.

Zostaw komentarz