Google+ Łowienie dla satysfakcji | Kurier Wędkarski | Wiadomości, informacje, felietony etc.

Łowienie dla satysfakcji

Miłośnikom zwierząt trudno się pogodzić z faktem, że nawet niepozorne ryby mogą być w jakiś sposób łowione i uśmiercane, choć z wielkim apetytem takie gotowe danie mogą zjeść. To pewnego rodzaju hipokryzja, której jednak doświadcza wiele osób, bez względu na wiek i poglądy w sprawie jedzenia zwierzęcego mięsa czy produktów zwierzęcych. Ryby w tej kwestii pozostawały zawsze poza sferą konfliktów, uważane za obojętne i stojące w szarej strefie. Dziś jednak coraz częściej pojawiają się głosy sprzeciwu wobec masowego odławiania ryb, co zaburza liczne systemu ekologiczne i biosferę. Niestety owi zatwardziali ekolodzy całkiem idiotyczne twierdzą, że równie wielkim zagrożeniem jest samo wędkarstwo, uprawiane pojedynczo na niewielką skalę, w ściśle określonych miejscach i warunkach.

złów i wypuść

 

O ile bowiem rybołówstwo uznać można za pewnego rodzaju niszczenie środowisk naturalnych ryb i wyniszczanie poszczególnych gatunków, to wędkarstwo absolutnie nie ma z tym nic wspólnego. Wędkarze bowiem przede wszystkim szanują swoje zajęcie, często też łowią dla przyjemności i satysfakcji, a nie dla wyników. Oznacza to, że w licznych przypadkach złowione okazy od razu wypuszczają z powrotem do wody, jeśli nie są im one potrzebne. Wędkarze tez dbają o ilość ryb w stawach i jeziorach, sami tą ilość też podnoszą, kilkanaście razy w sezonie wpuszczając doń kilkadziesiąt lub kilkaset młodych ryb. Wędkarstwo to też rozrywka, a nie tylko sposób na życie czy zdobycie pożywienia i właśnie w sferze rozrywki i sportu powinna być oceniania i omawiana, nie w żadnej innej.

Warto również wspomnieć o „zasadzie” wędkarzy pasjonatów – Catch and Release (złów i wypuść).

Jest to praktyka w ramach wędkarstwa rekreacyjnego określana jako technika ochrony. Po złowieniu, ryba jest odczepiana i wypuszczona do wody. Często złowiona ryba przed wypuszczenie zostaje szybko zmierzona czy zważenia. Korzystanie z  bezzadziorowych haczyków, pozwala na sprawne uwolnienie ryby bez wyjmowania jej z wody. Stosowanie tej metody to objawia się przede wszystkim, ogromnym szacunkiem do ryb. Catch and Release jest praktyką ochrony opracowaną, aby zapobiec przełowieniu zasobów rybnych w obliczu rosnącej populacji ludzkiej, rosnącej presji połowowej, coraz bardziej skutecznych technik wędkarskich, oraz niewłaściwych przepisów.

Podobne posty

Zostaw komentarz